Sztuka w muzeum
III Konferencja naukowa z cyklu
Muzeum – formy i środki prezentacji
14 – 16 września 2015 r.
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprasza na trzecią konferencję naukową z cyklu Muzeum – formy i środki prezentacji – podejmujących problematykę muzealną związaną z ukazywaniem konkretnych rodzajów zbiorów i działaniami temu towarzyszącymi.
Konferencja pt. Sztuka w muzeum. Formy i środki prezentacji skierowana jest przede wszystkim do środowisk muzealnych zajmujących się prezentacją treści dotyczących szeroko rozumianych sztuk pięknych w ramach działań wystawienniczych, wydawniczych i edukacyjnych, jak również do środowisk akademickich związanych programowo z muzealnictwem (instytuty historii, zabytkoznawstwa i konserwatorstwa oraz kulturoznawstwa).
Konferencja organizowana jest wspólnie z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, pod auspicjami Polskiego Komitetu Narodowego International Council of Museums oraz Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Patronat honorowy nad nią objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.
Nad programem merytorycznym konferencji czuwa Rada Programowa złożona ze specjalistów w dziedzinie muzealnictwa i sztuk pięknych, pełniąca rolę doradczą i opiniującą zgłoszone referaty.
Głównym celem konferencji jest próba udzielenia odpowiedzi na pytanie: W jaki sposób i przy użyciu jakich środków prezentować w muzeach treści związane ze sztuką?
W ramach prezentowanych referatów, komunikatów, prezentacji posterowych oraz paneli dyskusyjnych wyodrębniliśmy pięć obszarów tematycznych:
1. Metodologia i metodyka tworzenia kolekcji dzieł sztuki
- Kolekcje sztuki w muzeach – poszukiwania, drogi pozyskiwania, badania.
- Profilowanie kolekcji muzealnych a program wystawienniczy – o relacjach zachodzących pomiędzy kolekcjami a ich reprezentacją w ramach ekspozycji.
2. Przechowywanie i konserwacja dzieł sztuki
- Przechowywanie i eksponowanie dzieł sztuki – potrzeby i zagrożenia.
- Problematyka konserwacji współczesnego dzieła sztuki – metodyka prac przy niekonwencjonalnym dziele sztuki, dialog z autorem, rola dokumentacji i archiwizacji.
3. Wystawiennictwo – nowe technologie i rozwiązania
- Historyczny rozwój muzealnych ekspozycji sztuki – proces kształtowania się aranżacji wystaw artystycznych z uwzględnieniem najnowszych modeli prezentacji cyberkultury.
- Wystawy dizajnu – innowacyjność formy prezentowanych obiektów a sposób aranżacji.
- Minimalizm wystawienniczy – prezentacje sztuki współczesnej.
- Oryginał czy kopia? Tworzenie wystaw i muzeów wirtualnych.
- Zastosowanie technologii rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej we współczesnym wystawiennictwie – wprowadzanie nowoczesnych technologii w przestrzeń sztuki dawnej.
- Stan obecny i kierunki rozwoju prezentacji sztuki multimedialnej – interakcja z odbiorcą w przestrzeni wystawienniczej.
- Adaptacja vs współczesna architektura muzealna.
4. Zakres i formy edukacji z zakresu sztuk pięknych;
- Wydawnictwa naukowe i popularnonaukowe podejmujące problematykę sztuki
- Edukacja muzealna – formy, wyzwania i problemy.
- Muzeum jako artystyczno-edukacyjne miejsce spotkań dla wszystkich.
- Formy wydawnictw naukowych i popularnonaukowych podejmujących problematykę sztuk pięknych – dobre praktyki.
5. Dobre praktyki – przykłady wystaw sztuki
- Każdego roku powstają niezwykle interesujące, nowatorskie wystawy z zakresu sztuk pięknych. Zamierzamy zaprezentować najciekawsze z nich, nie rezygnując również z przedstawienia koncepcji wystaw będących dopiero w fazie projektu lub realizacji.
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w konferencji Sztuka w muzeum. Formy i środki prezentacji proszone są o przesłanie organizatorom do dn. 15 maja 2015 r., biogramu, tytułu i abstraktu wystąpienia (wg załączonego formularza) na adres mailowy sztuka@muzeum.bydgoszcz.pl lub drogą pocztową na adres:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
ul. Gdańska 4, 85-006 Bydgoszcz
z dopiskiem: formularz zgłoszeniowy - Sztuka w muzeum
Czas referatu nie może przekraczać 20 minut
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru referatów, które zostaną włączone w program konferencji. Przewiduje się wydanie drukiem wybranych referatów. Udział w konferencji dla prelegentów jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają prelegentom nocleg, wyżywienie oraz materiały konferencyjne.
Po każdym z referatów przewidziano czas na pytania i odpowiedzi. Zakończenie poszczególnych paneli przyjmie formę dyskusji, służącej wymianie doświadczeń i podsumowaniu spotkania.
Kontakt z sekretarzem konferencji:
Monika Kosteczko-Grajek, Dział Sztuki Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego
w Bydgoszczy, tel. 52 58 59 922, e-mail: sztuka@muzeum.bydgoszcz.pl